top of page

הסדנה החינוכית

מחיר

בדקו הצעה מנציג/ה

משך

שעתיים

הזמנה

מהי "הסדנה החינוכית"?
מערך סדנאות בדרגות שונות ולגילאים שונים, ובו סדנאות לקהל הסטודנטים; לקהל חניכי שנות השירות והמכינות הקדם צבאיות; וכיום סדנה ייעודית לקהל תלמידי כיתות יא-יב. הסדנה החינוכית משלבת הנחיה, משחק וסימולציה ומקנה מודעות וכלים להתמודדות עם סביבה מטרידה באמצעות הצופה מהצד.
הסדנה מועברת על ידי מנחה מוסמך/כת של העמותה ושחקנים מקצועיים המעבירים חוויה חיובית, קלילה ומשמעותית אשר פותחה להיות מותאמת לקהלים במתודולוגיה חינוכית. בלב הסדנה סימולציות של סיטואציות יומיומיות המתרחשות במרחבים המשותפים לקבוצות: סטודנטים באקדמיה, חניכי שנות שירות ומרחב בית הספר ולתלמידי התיכון, כל קהל והסביבה הייעודית היומיומית בו הוא נמצא וחווה באופן ממוקד. הסדנה משתמשת בשיטת "סדנאות מתערבים" המעוצבת לייצר מודעות של המשתתפים ולגרום לפרואקטיביות חברתית וכתוצאה מכך גם תקשורת חיובית ותחושות שמחה, מימוש וביטחון.
למה נכון להשתתף בסדנה שלנו?
המטרה שלנו במתערבים היא לגרום לירידה משמעותית באחוזי ההטרדות המיניות ככלל ואנחנו פועלים בהרבה מסגרות כדי לעשות זאת (נוער, צבא, אקדמיה, תרבות וכו').
די לנו להביט בסביבתנו ובחוויותינו האישיות כדי לראות שאין מי שלא חווה את חוסר האונים הזה במקום העבודה. התסכול הוא גדול, והתחושה היא שמצוקה זו נותרה ללא מענה ממשי מבעד לעולם ההזדהות של "תנועת המי-טו". כדי להשפיע באופן רחב יש להתחיל בתחום בו יש את מספר ההטרדות המיניות הגבוה ביותר- מקומות עבודה. ובמקום זה אתם אנשי המשרד מייצרים שינוי במו ידכם.
לסדנאות של מתערבים אפקט מיידי שהוכיח את עצמו בסביבות אחרות בהם פעלנו ומייצר דינאמיקה וסביבה אחרת – חיובית יותר, נעימה ומממשת יותר. אנו מאמינים שאחרי שנים של חיפושים אחר דרך, הסדנה שלנו המפתח והעתיד למציאות חדשה ומשופרת בסביבות היומיומיות שלנו ובשורה של ממש מאת החברה הישראלית.
אנו מאמינים שאנשים לא צריכים להרגיש חוסר נוחות כשהם במקום עבודתם, במרחבי הבילוי ובהסתובבות ברחוב. אנחנו חושבים שכל איש ואישה, ילד וילדה צריכים להרגיש שיש להם בשביל מה לקום מהמיטה בבוקר, להרגיש בטוחים ומתקשרים. סדנאות מתערבים מסיתות את המוקד מהקורבן, מן המוטרדות והמוטרדים שגם ככה מרגישים מאוימים וחסרי אונים, ומעבירים את המוקד וההשראה לעומדים מהצד.
דרך הסדנה שלנו, ששמה את המשתתפים במקום של הצופה מהצד באופן יזום, מוגברת הערנות הכללית ונוצרת סביבה ומרחב חברתיים שלא רק שיוצרים ביטחון בסיסי, אלא שגורמים להרבה מעבר – למימוש, יצרנות ויעילות כמו שלא הכרנו בעבר.

הסדנה מתנהלת באופן מתודולוגי – תחילה, מבינים מה המשמעות של התערבות בהטרדות מיניות. לאחר מכן, מנסים להבין איך בכלל מתערבים והאם בכלל צריך להתערב, מה האופציות, ואיך שמים לב למצבים כאלה מלכתחילה. את התהליכים האלה אנו מבצעים בסדנה תוך כדי אילוסטרציה של מצבים והתעמתות אל מול סיטואציות מורכבות.
כלל סדנאות מתערבים עברו סדרה של פיילוטים, הערכת מומחים ואישורים מסמכויות מתחום בריאות הנפש, פדגוגיה, תקשורת ועזרה סוציאלית. הסדנאות מתאמות לכל נפש, רגישות וידידותיות ללא חוויות מטלטלות.
לקהל הנוער וחניכי שנות השירות הסדנות עברו בחינה וסדרת אישורים מיוחדים לקהל היעד בהתאם לרגישויותיו הייחודיות.

נתונים שימושיים:
כל אישה עוברת הטרדה מינית, אחת מכל שלוש נשים עוברת תקיפה מינית במהלך חייה.
76% מתוך סך התלונות על הטרדות מיניות בישראל בשנה, מתייחסות להטרדות שמתרחשות במרחב הציבורי או המשותף כשיש אנשים נוספים (צופים מהצד) בסביבה. במעל ל-80% מהמקרים האלה, דווח שהיו אנשים שצפו מהצד ולא התערבו. נתון מעניין – הנתון הזה זהה ונע בין 75%-90% בשאר המדינות המערביות (ארה"ב עם המעורבות הנמוכה ביותר; אוסטרליה ממוצעת; אנגליה ממוצעת; גרמניה ממוצעת; צרפת – מעורבות גבוהה יחסית).
סדנאות מתערבים פעילות משנת 2019. עד היום נחשפו לסדנאות כ-20,000 אנשים. "סדנאות מתערבים" הועברו עד היום למסגרות אקדמיות וחינוכיות; באירועי תרבות; לעובדים זוטרים במרכזי בילוי ופנאי; למסגרות צבאיות ולארגונים שונים. בטווחי גילאים בין 18-21 ובין 23-40. בימים אלה אף מתווספת למשפחת הסדנאות סדנה ייעודית למשרדים.

יוצר הסדנה

אביאל דהאן

אביאל הוא מייסד שותף של עמותת מתערבים ומשמש ראש מערך המחקר וההדרכה של מתערבים בהתנדבות מלאה מיום הקמתה.

אביאל דהאן
bottom of page