top of page

צעדים בדרך לסדנת מתערבים
כל מה שצריך לדעת

79993998_813630735742583_7205707791170797568_n.jpg
79425872_813629935742663_3449183674438778880_n.jpg

איך מזמינים סדנה?

פונים אלינו בהזמנה מקוונת, בטלפון, בצ'אט או בווצאפ 

(שאלות, הצעת מחיר, המלצות)

01

שיחת היכרות, התאמת תוכן וסימולציות לקהל שלכם, תיאום תאריך וסגירת הזמנה

02

אצלנו בבית

אישור בעלי מקצוע

(עו"ס + פסיכולוגית)

אצלכם בבית

הודעה לקהלכם + אזהרת טריגר קלה ביותר*

03

נפגשים ונהנים!

04

מבנה הסדנה

שלב א - היכרות

ואזהרת טריגר

תהליך היכרות מטודי המאפשר לקהל לדעת מראש מה צפוי להתרחש בסדנה ולהקנות סביבה בטוחה ונעימה לכל נפש

שלב ג - אפקט הצופה מהצד

הכשרה לפי מודל אפקט הצופה מהצד והקניית כלים להתמודדות עם סביבה מטרידה במרחבים הציבורי והמשותף

בסוף - עיבוד ומרצ'נדייס

עיבוד, משוב, מתן כלי עזר שימושיים

שלב ב - הטרדות וחוק

מה מותר ומה אסור?

העברת תוכן הוראות החוק המתחייב לפי החוק למניעת הטרדות מיניות והדין בישראל

שלב ד - סימולציות שחקנים

החלק העיקרי והארוך של הסדנה!  סימולציות המועברות על ידי שחקנים מקצועיים
(ללא חובת השתתפות פעילה)

סדנאות והופעות מתערבים מתמחות בהקניית ידע, חוויה וכלים בתחום המקצועי של מודל אפקט הצופה מהצד שהינו מודל הלקוח מתחום הפסיכולגיה החברתית.

כל סדנה או הופעה המועברים על ידי עמותת מתערבים עוברים סדרה של פיילוטים ואישורים על ידי מומחים וסמכויות מתחום בריאות הנפש, תקשורת, פדגוגיה ועמידה מול קהל.

משפחת הסדנאות של מתערבים כוללת את:

  • הסדנה "הקלאסית" המותאמת לקהל מגוון. סדנה זו מהווה סדנת בסיס אשר על גביה ניתן להוסיף מספר סדנאות במסגרת מערך.

  • סדנה המותאמת למשרדים - סדנת "סטנדביי" (StandBy - Bystander Impact Training).

  • סדנה "חינוכית" בדרגות שונות ולגילאים שונים, המיועדת לסטודנטים, לחניכי שנת שירות ומכינות קדם צבאיות ולתלמידי תיכון בכיתות יא-יב.

כל סדנה של מתערבים באשר היא, נבנית בהתאם לקהל היעד הספציפי לאחר הנחיות ממארחיה.

חזון מתערבים
החזון שלנו למניעת הטרדות מיניות מתמקד בגורם השלישי, הצופה מהצד. לפי סקרי איגוד מרכזי הנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל, נכון לשנת 2019, 76% מכלל התלונות על הטרדות מיניות בשנה מתרחשות במרחבים הציבורי או המשותף כאשר דווח שנמצאים אנשים נוספים מלבד המטריד/ה והמוטרד/ת בסביבה. מתוך כלל המקרים בהם נמצאים צופים מהצד, ב-80% מהמקרים לא מתרחשת השפעה של הצופים מהצד לפני/תוך כדי/אחרי הסיטואציה המטרידה. נתונים דומים קיימים כמעט בכל מדינה מערבית. תופעה מדאיגה ניתן למצוא בסביבת העבודה שם בממוצע יותר מ-60% עובדים ומעסיקים מכל הדרגים מציינים כי הם חווים הטרדה. 

אוכלוסיית הצופים מהצד היא גדולה והיא בעצם כוללת את כולנו. לאוכלוסיה הזאת יש התנהגות, יש חסמי התנהגות, יש חששות ויש ערכים משותפים. לדעתנו אוכלוסיה זו היא המפתח לשינוי המציאות ולמהפכה אמיתית בתמונת ההטרדות המיניות בישראל ובעולם. ערכי עמותת מתערבים מושתתים על האמונה באדם, על השפעה מלמטה למעלה, על חיוביות ועל יצירתיות.
 
תוכן הסדנאות
סדנאות מתערבים מעבירות חוויה משולבת של משחק וסימולציות לצופה מהצד היוצרת מודעות, מסוגלות לזיהוי מצוקה, לקיחת אחריות על המרחב הציבורי ורכישת כלים וביטחון העשויים לסייע למנוע את ההטרדה הבאה. השפעה אפקטיבית לעולם לא חייבת לבוא לידי ביטוי בהתערבות ממש. סדנאות מתערבים דוגלות בכלל: "לראות, לשמוע, למנוע" ומרגילות את הקהל להפנים שניתן לסייע למנוע סיטואציה מטרידה לפני התרחשותה, ניתן להשפיע עליה בצורה חכמה תוך כדי  התרחשותה וגם אפשר בהחלט לסייע למוטרד/ת אחרי ההתרחשות בתמיכה כנה.
 
ווריאצית הסדנה מועברת לקבוצות (עד 20 איש במבנה הבסיס) אשר עוברות תהליך מול מנחה ושחקנים המדמים תרחישים של "הטרדות מיניות" ו-"ספק הטרדות מיניות" בתחום האפור במרחבים הציבורי והמשותף. הקהל מתרגל את היותו צופה מהצד ומוזמן אפילו להתערב בסיטואציה. הייחודיות של הסדנה שלנו היא המיקוד בהתמודדות חווייתית, בלתי אמצעית, שמעוררת לפעולה ומתרגלת באופן הדרגתי את כישורי ההתערבות כצופות וצופים מהצד. 
 
העקרונות הבסיסיים של התנועה מתבססים על אמפתיה לאחר, חיוביות ומודעות לסביבה. מתוך אלה, ניתן לייצר סביבה בטוחה יותר, מעצימה וחזקה שלא מאפשרת להטרדות להתקיים כנורמה. למעשה, עצם העיסוק בנושא מזווית הגורם השלישי כבר גורם למניעה לפני מעשה ולא רק לסיוע לאחר מעשה בהתמודדות עם פגיעה שכבר התרחשה.

הסדנאות וההופעות מיועדת לארגונים ותואמת את דרישות החוק להכשרה למניעת הטרדה מינית. הסדנה מתמקדת בחוויה שעוברת על הצופה מהצד, הקושי בהתמודדות כצופה מהצד, לצד החשיבות בנקיטת צעד אקטיבי. בשונה מפתרונות רוחביים בהם משתמשים ארגונים רבים, כמו למשל לומדות אינטרנט, החוויה של הסדנה היא מאוד אישית, היא רגישה והיא מכוונת לתחושת עשייה משותפת כדי לאפשר מרחב עבודה בטוח ונעים יותר. 

ווריאציות של סדנאות או הופעות
כאמור, הסדנאות מועברות בקבוצות של עד 20 משתתפים בווריאציית הבסיס, כדי לאפשר שיח קשב ותרגול הדרגתי של מעורבות לרוב המשתתפים והמשתתפות. ווריאציה נוספת קיימת לקהלים של 50 עד 100 איש בתצורה של הופעה. בנוסף, עמותת מתערבים מציעה אפשרות לעבור חוויה אפקטיבית של "סדנאות מתערבים"  באמצעות מופעי רחוב במסגרת פסטיבלים, כנסים, והפנינגים.
 
ניתן לבקש להעביר מספר סדנאות במקביל (פשוט יגיע צוות גדול יותר) או מספר סדנאות אחת אחרי השנייה. 
לכל סדנה מגיעים, בהתאמה לקהל היעד, שחקן ושחקנית או מנחה שחקן ושחקנית.
 
כמה זמן?
משך הסדנה הוא שעה וחצי כולל הפסקה קצרה, בגרסה הבסיסית. לאחר התאמת הסדנה לקהל תתכן סדנה ארוכה יותר או קצרה יותר.

מהו "תרגול הדרגתי"?
תהליך התרגול ההדרגתי מנוהל, בין השאר, כך:

  • התמודדות בהתחלה עם השאלה "מתי זיהיתי שכבר יש כאן הטרדה?", הכרה שיש קווים שונים לכל אחת ואחד, עיבוד התחושות של השוני הזה.

  • "מה הייתי רוצה לעשות ובאיזה שלב להיכנס לסיטואציה אם בכלל?" המשתתפים מעלים בדיון איך ומתי הם היו רוצות ורוצים להתערב ואז מתנסים (אם ירצו בכך) כשהשחקנים חוזרים על התרחיש.  

  • תרגול מלא, המשתתפות והמשתתפים מוזמנים, אם יבחרו בכך, להתערב בכל רגע נתון בתרחיש המוצג לפניהם והשחקנים מגיבים בהתאם להתערבות. הקהל מוזמן להתנסות ב"עליה לבמה" ולהשפיע על המתרחש באופן עצמאי. 

  • בין סימולציות מתנהל דיון, ולבסוף הקבוצות נותנות שמות לצורות ההתערבות השונות שצפו במהלך התרגול כדי שינכסו לעצמם את סט הכלים שנבנה במהלך הסדנה. 

 
לא הספיק לכם? יש עוד!
כמובן שתמיד ניתן להזמין סדנאות המשך, תוך התייעצות איתנו. נוסף על כך אנו מציעים כלים נוספים כמו סרטון הדרכה אינטראקטיבי שנועד להחליף את הלומדות הקיימות למניעת הטרדה מינית ושם דגש על הכוח של הצופות והצופים מהצד והאפשרויות השונות בהן ניתן להגיב; המלצות ומתן גישה לאפליקציות "צופים מהצד"; ייעוץ להטמעת תודעה בארגון; ובקרוב מאוד! עמותת מתערבים תציע התנסות באמצעות מציאות מדומה - חכו לחורף 2022 :)

מה זו סדנת מתערבים?

תוכן הסדנה

התאמת סדנאות

איך מזמינים סדנה?

סדנת מתערבים מתמחה באופן בלעדי באפקט הצופים והצופות מהצד. היא אינה מתמחה בסיוע לנפגעי תקיפה מינית - בתחום זה אנו ממליצים ומייעצים לכל דורש בדבר האפיקים השונים אליהם אפשר לפנות דרך מרכזי הסיוע ברחבי הארץ, לפורם מיכל סלע ולמומחים מסוגים שונים באופן אינדבידואלי. כל התכנים של מתערבים נושאים אופי חיובי וקליל ומותאמים אף לאנשים בעלי רגישויות מיוחדות לנושא ההטרדות המיניות. אנחנו רואים שליחות חשובה מאין כמוה בפניה ברגישות לכל הקהלים באשר הם מבלי שיחששו מחוויה נפשית מעיקה.

"אזהרת טריגר"
אפשר להיות רגועים, 
הסדנאות מתאימות לכולם ולכולן.

שאלות "מטרידות" 

שאלה: האם עלי לחשוש מתגובות נפשיות שליליות?

תשובה: הסנדאות וההופעות של מתערבים מותאמות ל"קהל רגיש במיוחד". הן משקפות מקרים הנחשבים "קלים" לאחר שעברו אישור פיילוט מומחים מתחום בריאות הנפש. ככלל סדנת מתערבים מעוצבת כחוויה חיובית, מהנה וקלילה כך שעל אף שמטפלים בנושא רגיש, החוויה הנפשית צריכה להיות של כיף והנאה.

עם זאת, היות ויש אפשרות שימצאו בקהל אנשים שעברו חוויות קשות באופן אינדבידואלי, ישנה זהירות יתרה ולכן ישנה פגישה מקדימה עם מזמיני הסדנה במהלכה נזהה אנשים בעלי פוטנציאל ונתאים את הסדנה נכונה יותר, ובמקרים חריגים ביותר נמליץ לאותם אנשים שלא להשתתף בסדנה. נוסף על כך, כל הופעה וכל סדנה מאפשרת מספר "תחנות יציאה" לכל מי שיחפוץ בכך לצאת מהשתתפות בסדנה באופן דיסקרטי ולחזור רק בשלב הסיכומים לקבלת כלי הסדנה באמצעים אחרים שאינם "חוויה".

***

שאלה: מה הוייב בסדנאות? מותח? מפחיד? מזעזע? קשוח או קליל?

תשובה: קליל. מהנה. חיובי. לא מזעזע. נוסף על כך, בכל סדנה מתחייבת נוכחות הממונה על הקהל כדי שיסייע ביצירת חוויה חיובית גם מהקהל.

***

שאלה: האם אהיה חייב/ת לבצע השתתפות פעילה במהלך הסדנה?

תשובה: לא. בשום שלב לא מתחייבת השתתפות פעילה. השחקנים והמנחים יזמינו את הקהל להשתתף אך מובהר מראש שאין בכך חובה.

***

שאלה: אם ארגיש לא נעים, האם אוכל לצאת במהלך הסדנה? 

תשובה: כן. המנחה והקהל פותחים את הסדנה בהסבר מלא המפרט את תוכן הסדנה כך שכל אדם בעל רגישות יוכל לדעת למה לצפות והאם התכנים מתאימים לרמת הרגישות שלו או לא. נוסף על כך ישנה הפסקה לאחר הסימולציה הראשונה שלעולם לא תמחיז הטרדה ובה כל אחד יכול לצאת מהסדנה אם לא תתאים לו וכן ישנן שתי תחנות נוספות בהן המנחה מזמין את מי שחפץ בכך לצאת ולחזור לשלב הסיכום והעיבוד.

צוות מתערבים עובר הכשרה מיוחדת לשים לב לתחושות הקהל ולפנות לקהל באדיבות ובדיסקרטיות כדי למנוע חוויה שלילית.

תודה על פנייתך!

כתובת מייל

 Bystanderisrael@gmail.com

מספר טלפון

052-297-4929

  • facebook
  • instagram
  • LinkedIn

פניות ושאלות

bottom of page